Belgia, czyli tam gdzie płaci się najwyższe podatki

podatki w Belgii

Nowe badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obejmujące 34 krajów Europy jednoznacznie pokazują, że Belgia ma najwyższe podatki dochodowe.  Wśród krajów, w których znaczna część dochodów „idzie na państwo” są również Niemcy i Austria.
Najwyższe podatki dochodowe w Europie
Zgodnie z raportem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Belgowie na rzecz swojego państwa oddają aż 55,8% dochodu. Drudzy w kolejce są Niemcy, gdzie przeciętny podatnik oddaje aż 49,3% dochodu na rzecz państwa i Austriacy, gdzie wskaźnik ten wynosi 49,1%. Średnia wysokość podatków dochodowych w 34 krajach biorących udział w badaniu, jakie są odprowadzane przez przeciętnego podatnika wynosi 35,9%. Poniżej średniej znajdują się więc mieszkańcy Wielkiej Brytanii (31,5%).

Belgijskie gospodarstwo domowe składa się zazwyczaj od 2-3 osób. Obliczono, że każda rodzina w Belgii płaci rocznie średnio 41 358 euro podatków. Jest to o ok. 5000 – 6000 euro więcej na rok, niż w porównaniu do gospodarstw domowych krajów sąsiednich.

Czy wysokie podatki są zapowiedzią reform w belgijskim systemie podatkowym?
Już od kilku lat w Belgii, podkreśla się konieczność zmian w polityce podatkowej rządu. Jest to uzasadnione faktem, że wysokie podatki nie są rekompensowane wyższymi wydatkami na opiekę zdrowotną lub społeczną.

Gdzie płaci się najwyższe podatki?
Według urzędu statystycznego w Belgii, średnie miesięczne wynagrodzenie pracującego w pełnym wymiarze czasu pracy Belga wynosi 3192 euro brutto. Najwięcej można zarobić w Brukseli, Nivelles, Hal-Vilvorde, Leuven   i w Antwerpii (3 269 euro).  Z kolei najmniej przeciętnie zarabiają mieszkańcy Walonii: Dinant, Marche-en-Famenne i  Bastogne.

Jakie zawody są obciążone fiskalną pułapką w Belgii?
Najwięcej podatków, płacą osoby o najwyższych zarobkach. W Belgii są nimi dyrektorzy, menedżerowie, informatycy, osoby pracujące w sektorze komunikacji i w usługach administracyjnych. Najmniejsze zarobki, a tym samym i najniższe podatki dochodowe są w branży gastronomicznej, hotelarskiej i przy produkcji mebli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>