Co czeka Belgię w 2014 roku? Czy królowa Matylda ociepli wizerunek Filipa I na tyle, by pomóc mu wygrać zbliżające się wybory?

korona

Belgia ma szansę przetrwać, chociaż z roku na rok staje się coraz bardziej flamandzka. Choć król Filip I mówi po flamandzku tak sobie, jego kartą przetargową jest władająca płynnie tym językiem jego żona, królowa Matylda. Czy rodzinna idylla wokół królestwa sprawi, że dyktowane przez Filipa warunki będą respektowane z uśmiechem?

Wizerunek króla Belgów jest zbudowany na silnych fundamentach. Rzeczowa, konkretna, pełna empatii królowa Matylda i trójka dzieci uczących się we flamandzkich szkołach. Najstarsze z nich to 12-letnia dziewczynka – księżniczka Elżbieta. Jest szansa, że osiągnięciem ostatnich lat, czyli zmianą zasad dziedziczenia tronu, będzie ona następczynią tronu Belgii.

Filip I Koburg praktycznie dopiero co zasiadł na belgijskim tronie, a już powinien szykować się do obrony swojego królestwa. W podzielonej na rygorystyczną belgijską północ (Flandrię) i biedniejszym, zadłużonym południem (Walonią) niektórzy widzą Unię Europejską w miniaturce, pełną wyzwań i problemów z jakimi zmierzyć się musi król Belgii.

Premier i ministrowie obawiają się, czy Filip poradzi sobie z mediowaniem nowego rządu, a wybory czekają Belgię już w połowie 2014 roku. Tak naprawdę jego rola sprowadza się do prowadzenia rozmów koalicyjnych i uczestnictwem w różnego typu krajowych wydarzeniach, paradach i defiladach. A w tym, razem z małżonką spełniają się oni znakomicie. Czy Filip I się w tym sprawdzi? Czy na tle dyplomatycznego i pełnego charyzmy ojca Alberta, Filip wykaże się doświadczeniem i zdobędzie autorytet podwładnych? A wy jakie macie zdanie na temat nowego króla Belgii?

Chcesz poznać uprawnienia króla Belgii? Koniecznie przeczytaj artykuł: Przykręcanie kurka. Rodzina królewska w Belgii i jej uprawnienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>