Godziwa zapłata za przepracowane życie. Emerytura w Belgii.

Polacy od dawna decydowali się na wyjazdy za granicę w celu zarobkowym. Zdarzało się tak, że życie i poziom egzystencji powodował chęć osiedlenia się na obczyźnie i założenia tam rodziny. Jednakże często tęsknota i pozostawieni w kraju najbliżsi sprowadzali podróżnych z powrotem do ojczyzny. Po wielu latach ciężkiej i wyczerpującej pracy przychodzi moment odpoczynku i zapłaty za właściwie przepracowane lata w postaci emerytury. Wtedy też warto przeanalizować swoje życie w poszukiwaniu ukrytych korzyści finansowych, spowodowanych pracą przykładowo w Belgii.

Dwa warunki i powstająca możliwość…

Podjęcie pracy w Belgii wiąże się z obowiązkiem wnoszenia opłat na system ubezpieczeń społecznych, dzięki któremu pracownikowi przysługuje w późniejszym czasie emerytura. Działający w tym kraju Narodowy Fundusz Emerytalny zarządza systemem ubezpieczeń emerytalnych.

Na temat Belgii przeczytać można w artykule: Belgia sprzyja inwestorom zagranicznym, czyli jak zarobić duże pieniądze będąc przedsiębiorcą.

W Belgii obowiązują cztery systemy emerytalne:

  • System dla pracowników,
  • System dla osób pracujących na własny rachunek,

  • System dla pracowników sektora publicznego,

  • System dla byłych pracowników zatrudnionych w koloniach lub w państwie poza UE.

Istnieje podział świadczeń na programy. Są emerytury rodzinne oraz dla osób samotnych. Niezliczona ilość sytuacji życiowych powoduje uwzględnienie każdej sytuacji osobistej do wyliczenia emerytury w Belgii. Przykładowo rozgraniczone zostały emerytury w przypadku, kiedy współmałżonek umiera, lub dwoje ludzi pozostaje w stanie separacji, czy też ostatecznie decydują się na rozwód. Działa także system, obejmujący pracownikówtrans-granicznych oraz sezonowych. Wysokość przyznanej emerytury zależy od danego systemu, niemniej jednak pracownik może być uprawniony do emerytury z kilku programów.

Polak przybywający do pracy w Belgii także ma możliwość uzyskania emerytury za przepracowane lata. Należy jednak pamiętać, iż jedynie zatrudnienie długoterminowe daje uprawnienia emerytalne, krótkoterminowe zlecenia mogą nie być uznane międzynarodowo. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>