Jak to jest z dodatkami do żywności? Przykład Belgii. – cz.2

jedzenie

Obecne procesy globalizacyjne, a zwłaszcza rozszerzenie możliwości swobodnego przepływu towarów na terenie Unii Europejskiej niosą za sobą wiele pozytywów. Jednocześnie swobodny przepływ towarów żywnościowych może mieć swoją cenę w postaci coraz większego zagrożenia zdrowia i życia konsumentów z Europy. Stąd tak istotne jest, aby każdy kraj członkowski wprowadził skuteczny system gwarantujący bezpieczeństwo zdrowia konsumentów. Jak do tej sprawy ustosunkowały się władze Belgii?

Na straży belgijskiej żywności stoi niezależny Instytut Kontroli Jakości. Więcej o tej instytucji i o jej wpływie na aferę dioksynową przeczytasz więcej tutaj: Jak to jest z dodatkami do żywności? Przykład Belgii. – cz.1

Formy działania belgijskiego Instytutu Kontroli Jakości uzależnione są od uczciwości, wiarygodności i przejrzystości. Znakiem rozpoznawczym IQC jest niezależność i wyśrubowane normy. Głównym celem Instytutu jest prowadzenie badań oraz analiz dotyczących prawidłowości procesów produkcyjnych, jak i badań produktów, itp. Największym wyznaniem dla Belgii są obecnie duże firmy produkujące żywność oraz bardzo popularna w tym kraju sieć sklepów COLRUYT.

W tym zakresie Instytut nadaje certyfikacje dopiero wtedy, gdy zostanie spełniona zasada pełnej kontroli, czyli tzw. „od pola, aż do stołu”. Jego celem jest kształtowanie wśród belgijskich konsumentów przekonania, iż dobra, sprawdzona i gwarantowana jakość produktu jest warta zapłacenia większej ceny. Przedsiębiorstwa, które są wyróżnione znakiem Instytutu Kontroli Jakości  i ich produkty cieszą się powszechnym uznaniem i szacunkiem u belgijskich konsumentów jako produkty o najwyższej jakości. Stąd też wypromowanie znaku kontroli jakości przerodziło się w niepisany standard wśród szanujących swoich klientów producentów w Belgii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>