Podatkowe perypetie Polaków w Belgii

perypetie Polaków

Niecodzienna sytuacja przytrafiła się Polakom, którzy wyjechali do pracy w Belgii. Nic nie zapowiadało, że na pozór prozaiczna sytuacja stanie się dla nich poważną uciążliwością. Czy można było temu zapobiec i jak z opresji wyszła grupa polskich emigrantów, którzy zapomnieli o rozliczeniu podatkowym z tego kraju? Czasem warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, aby uniknąć podobnej sytuacji, która niedawno przydarzyła się Polakom.

W Czerwcu ubiegłego roku grupa młodych osób – absolwentów Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie – postanowiła wyjechać do Belgii, aby lepiej poznać kraj i rozpocząć tam karierę zawodową. Już na samym początku udało im się znaleźć pracę i wynająć mieszkanie. Wraz z upływem czasu kompetencje i doświadczenie zawodowe młodych Polaków zaczęło wzrastać. A jak to mówią „w miarę jedzenia apetyt rośnie”, dlatego też studenci WSH postanowili iść za ciosem i zaczęli starać się o lepsze stanowiska pracy. Na awans nie przyszło im długo czekać, gdyż wiedza jaką wynieśli z uczelni była bardzo cenna dla wielu belgijskich pracodawców. Sielanka trwała w najlepsze, aż do momentu powrotu do kraju.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas wymarzonego odpoczynku. Młodzi absolwenci postanowili zrobić sobie przerwę, po czym rozpoczęli poszukiwania pracy w Polsce. Z ich kompetencjami nie było to trudne zadanie. Każdy z nich rozpoczął własną karierę. Po niedługim czasie informacja z belgijskiego urzędu zelektryzowała młodych Polaków – okazało się bowiem, że nie rozliczyli się oni z urzędem skarbowym w Belgii, który nałożył na nich bardzo wysoką karę finansową. Zupełnie nieświadomi swojego błędu postanowili nic z tym faktem nie robić. Dopiero po kolejnym upomnieniu przesłanym z belgijskiego fiskusa sytuacja zrobiła się bardzo nieciekawa.

Jak się okazało, żaden z Polaków nie miał pojęcia o tym, że trzeba się rozliczyć za pracę w Belgii i że można dodatkowo skorzystać z ulg podatkowych i ubiegać się o zwrot podatku. Na szczęście całą sytuację udało się „wyprostować” i młodzi absolwenci WSH uniknęli surowej kary.

Pamiętajmy! Wyjeżdżając do obcego kraju zapoznajmy się najpierw z przepisami prawnymi i podatkowymi jakie w nim obowiązują.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Podatkowe perypetie Polaków w Belgii

 1. Artur pisze:

  Witam,
  podatki są dość wysokie jednak można dostać przyzwoity zwrot.
  Jeszcze powinniście państwo opisać dokładniej temat dodatków do żywności.
  Fajnie że istnieje portal na którym są poruszane takie tematy w fajny sposób.
  Czasem ludzie nie wiedzą o takich sprawach a to ważne.

  Elektryk z Belgii
  Arur-9@o2.pl
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>