Przykręcanie kurka. Rodzina królewska w Belgii i jej uprawnienia.

Monarchia belgijska od wielu lat sprawuje władzę w tym kraju, posiadając wiele obowiązków. Niemniej jednak z powodu pełnionych funkcji członkowie królewskiej rodziny uprzywilejowani są także w wielu kluczowych kwestiach, dotyczących choćby podatków. W związku ze zmieniającą się sytuacją na świecie, a także postępowaniem, które w świadomości opinii publicznej jest dwuznaczne, a na które pozwalają sobie monarchowie i członkowie ich rodzin, szykują się duże zmiany. Jakie znaczenie dla obywateli tego kraju będą miały nowe ustalenia, pokaże czas.

Budżetowe przepychanki.

W połowie tego roku belgijski rząd podjął decyzję o stopniowym ograniczaniu kręgu uprawnionych do wypłat z budżetu państwa członków rodziny królewskiej. Zmienić się ma także kwestia wyłączenia monarchów z płacenia podatku od dochodów i podatku VAT. Premier Belgii Elio Di Rupo wydał oświadczenie, w którym czytamy: „Osiem partii skupionych wokół reformy państwa porozumiało się w sprawie reformy wypłat środków dla członków rodziny królewskiej. Reforma ma trzy cele: modernizację, większą kontrolę i transparentność funkcjonowania rodziny królewskiej.”

Więcej na temat Belgii przeczytać można w artykule:

Podatkowe perypetie Polaków w Belgii

Presja reformy, ciążąca na rządzie w Brukseli ciągnie się od momentu podania w belgijskich mediach informacji, o działaniach królowej Fabioli. Wdowa po belgijskim królu Baldwinie postanowiła założyć fundację, dzięki której miała możliwość uniknięcia płacenia podatku od spadku. Dodatkowym argumentem, wzmacniającym oburzenie opinii publicznej stała się rezygnacja z fundacji, przeprowadzona na początku tego roku przez 84-letnią eksmonarchinię. Wtedy to premier postanowił zmniejszyć dla niej tegoroczną dotację.

Ostatnie postanowienia belgijskiego rządu zmniejszają grupę uprzywilejowanych osób. Tylko król lub królowa, jego lub jej następca oraz małżonek, a także owdowiały małżonek, będą uprawnieni w przyszłości do otrzymywania pieniędzy z budżetu państwa. Do tej grupy włączeni zostali także monarcha lub monarchini, którzy abdykują. Kolejną zmianą jest utrata wyjątkowego prawa, dzięki któremu członkowie rodziny królewskiej nie płacili podatku od dochodów i podatku VAT. Jak podkreśla premier Di Rupo reforma dotycząca rodziny królewskiej to „najbardziej znacząca reforma od czasu powstania belgijskiej monarchii”.

Zmiany na poziomie finansowych przywilejów dla członków rodziny królewskiej w Belgii wskazują, iż opinia publiczna, która rzetelnie wpłaca do państwowego budżetu podatki ma prawo głosu. Jest to także nadzieja na to, iż emigranci mieszkający w tym kraju, pracujący i prowadzący gospodarstwa domowe także mogą liczyć na wsparcie belgijskiego rządu.

(Artykuły powiązane:

Belgia sprzyja inwestorom zagranicznym, czyli jak zarobić duże pieniądze będąc przedsiębiorcą.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>